Jaký je rozdíl mezi vizualizaci a meditací?

Často se mě ptáte na to, co je to vlastně vizualizace, kterou používám při svém koučinku.

Začnu meditací, protože to je nástroj, ze kterého používám prvky pro mou vizualizaci.

Meditace je technika, která má za cíl uklidnit a vy máte při ní cíl nic nedělat, jen být. Může být řízená a neřízená. V řízených se často používá jako podkres hudba, která je pomůckou pro vaše uvolnění a relaxaci. Součástí řízené meditace je také průvodce, který vás vede svým hlasem.

Meditace má cíl uklidnit a vy máte při ní cíl nic nedělat, jen být.

Neřízená meditace se většinou odehrává ve vaší hlavě při úplném tichu.
Pomáháte si uvolnit mozek jen svým dechem. Jakou pomůcku k tichu a k uklidnění zvolíte, je jen a jen na vás samotných. U meditace se snažíte koncentrovatsplynout s určitým vjemem (třeba s tikotem hodin, vaším dechem), pokud vás to uklidňuje.

zdroj. pixabay

Meditace čistá se často používá, když jste příliš nervózní, frustrovaní a v hlavě nemůžete zastavit tok myšlenek. Často také můžete díky meditaci pracovat s bolestí (s migrénou, bolestí při menstruaci). Celkově se vaše emocionální stavy hodně uklidní a začnete je lépe vnímat. Tento stav vám dovolí lépe s emocemi pracovat.

U meditace se stává, že můžete usnout – je to takzvaný „Stav změněného vnímání“. Je to zcela normální, často se třeba používá právě pro zklidnění před spánkem.

Nyní přejdeme k vizualizaci. Tu používám i při svých koučovacích sezeních. Například při koučovacím sezení Poznej svou ideální klientku, kde Vám pomáhám abyste ji poznaly, navnímaly a ulehčily si prodej.  Je to jeden z mých oblíbených nástrojů proto, abych rozproudila váš tok myšlenek.

zdroj. pixabay

Vizualizace je aktivní technika, která se využívá při tvorbě naší reality. Používá se k tomu, abyste přetvořili své sny ve skutečnost. Pomáhá často manifestovat jak své sny, tak i cíle. Dokáže přeměnit náš strach v odvahu.
Vizualizace je skvělou pomůckou při práci s vnitřním dítětem, s vnitřním sabotérem, ale i pro to, abyste dosáhli svých cílů a našli si k nim cestu. Hodně ji využívají sportovci, aby nabudili své myšlenky pro vítězství.

Při vizualizaci potřebujete být při plném vědomí. Vy totiž skládáte své puzzle ze své hluboké mysli.

Při vizualizaci potřebujete být plně při vědomí. A to je velký rozdíl oproti meditaci. Vy totiž skládáte své puzzle ze své hluboké mysli. Vy řídíte obrazy. Často vizualizace probíhá, když si potřebujete vytvořit nejlepší scénář, abyste své podvědomí mohli navést k tomu se pohnout dál z místa. Vytvořit to, co chceme, si cíleně přivolat a pak tyto potřebné kroky udělat.
Ale pozor, není to fantazírovaní – jen snění. Zde si opravdu vy určíte své akční kroky. Fantazírovat a udržovat se ve snu, je falešná naděje – zde své kroky už nedokončíte. Aby vám vizualizace fungovala, musíte být vnitřně rozhodnuti změnit svůj stav mysli a přijmout to sami v sobě.

Dám vám příklad: Já si nebudu vizualizovat, že chci být skvělá boxerka, když box nemám ráda. Ale budu si vizualizovat, že jsem úžasná koučka, která chce najít svého srdcového klienta. Pomocí vizualizace si můžu ujasnit, kde ho potkám, jak by měl vypadat a co ode mě potřebuje. Ve vizualizaci najdu určitá vodítka a také směr, jakým se mohu ubírat. Díky ní dám impuls svému vědomí, na co se má zaměřit a co si má k sobě přitahovat.

Často také lidé neví, že vizualizace nemusí být jen obrazy, ale můžou se vám objevit vůně, slova, zvuky. Nemějte očekávání, že se přes noc díky jedné meditaci či vizualizaci vše zalije růžovou. Jsou to jen podpůrné nástroje, které se trénují, aby se je člověk naučil používat.

Také byste k řízeným vizualizacím měli oslovit člověka, který má minimálně akreditovaný výcvik a zkušenosti. To samé u meditace. Pokud používáte antidepresiva, psychofarmaka a trpíte depresí nebo jiným psychickým onemocněním, měli byste to na individuálním sezení oznámit vašemu průvodci. Pokud jste prožili nějaké trauma, ubezpečte se, že daná vizualizace či meditace je pro vás bezpečná.

Přeji vám, aby mé vizualizace přinášely výsledky, po kterých toužíte a pokud byste si chtěli takovou vizualizaci vyzkoušet, jednu ze svých tu pro vás mám.  – Vizualizaci na podporu vašeho úspěchu.

Podporuji začínající kreativní podnikatelky, aby jejich výrobky a sny spolu se sebevědomím neskončily v šuplíku. Na rozdíl od klasického koučinku se zaměřuji na vnitřní kritiky, které společně ochočíme, a tím otevřeme brány k tvému akčnímu podnikání. Udělej si ze sabotéra v hlavě kamaráda, který začne pracovat pro tebe místo ty pro něj. Těším se na spolupráci, Markéta.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • Kategorie
  • Potkáme se na Facebooku: